Aktualności

MZUK Sp. z o.o. w Wałbrzychu

Uwaga nasilenie pylenia zarodników grzybów

gnicie_plesnWystępuje kilka gatunków grzybów pleśniowych powodujących alergię na ich zarodniki. Najczęściej jest to alergia na grzyby Alternaria i Cladosporium.
Zarodniki grzybów Alternaria są obecne w powietrzu w okresie od maja do końca października. Ich największe stężenie występuje w słoneczne i ciepłe dni w lipcu i sierpniu. Grzyby Alternaria kolonizują ziemię, obumierającą roślinność. Mogą też znajdować się w mieszkaniu: w roślinach doniczkowych, na wilgotnych parapetach, w źle wietrzonych łazienkach, wilgotnych ścianach, w owocach i warzywach przechowywanych w mieszkaniu.
Najlepiej rozmnażają się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Ich ulubione miejsca to kuchnie, łazienki, kubły na śmieci. Przywierają do skórek owoców i warzyw, wilgotnych ubrań, długo suszącego się prania. Są w ziemi doniczkowej, starych książkach, a także na dworze: w kompoście, zbutwiałych liściach, sianie, słomie. Szczególnie dużo jest ich jesienią, kiedy jest mokro i dość ciepło.
Zarodniki grzybów Cladosporium są drugim co do częstości (po grzybach pleśniowych Alternaria) źródłem alergenów pleśniowych. Grzyby pleśniowe znajdują się w ziemi, na mokrych liściach. W domach są często w piwnicach, łazienkach. Najwięcej zarodników Cladosporium znajduje się w powietrzu od czerwca do sierpnia: wtedy występują najbardziej nasilone objawy u osób uczulonych. Wiatr przenosi je na duże odległości.
Zarodniki grzybów pleśniowych często znajdują się w kurzu domowym. Są też w systemach klimatyzacyjnych, nieprawidłowo eksploatowanych. Rozwojowi grzybów sprzyja wysoka wilgotność powietrza i ciepło.

Najczęstsze objawy alergii na grzyby pleśniowe to katar alergiczny i astma a także kaszel, uczucie zatkanego nosa, drapanie w gardle, bóle głowy, łzawienia oczu.

Co robić w przypadku uczulenia na grzyby pleśniowe?

  1. Zwróć uwagę, by w domu nie było wilgoci (niesuszenie ubrań w mieszkaniu).
  2. Nie używaj nawilżaczy powietrza.
  3. Usuń rośliny doniczkowe z sypialni.
  4. Często wietrz pokój (co najmniej 2 razy dziennie po 30 min.).
  5. Owoce i warzywa przechowuj w lodówce.
  6. Wyrzucaj psującą się żywność.
  7. Unikaj jesienią grabienia liści, koszenia trawy.
  8. Unikaj miejsc szczególnie dogodnych dla rozwoju grzybów: piwnice, domki letniskowe, sauny, szklarnie.
Skip to content