Aktualności

MZUK Sp. z o.o. w Wałbrzychu

Wiosna – trudny okres dla alergików

trawyDla niektórych wiosna to najbardziej uciążliwa pora roku. Alergicy, bo o nich mowa, kiedy tylko zaczyna robić się cieplej, doświadczają wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Czym jest alergia i jakie są jej objawy?

Alergia to nadmierna odpowiedź organizmu na kontakt z jakąś substancją. Na większość osób substancja ta wpływa neutralnie, jedynie u pewnej grupy osób wywołuje nieprzyjemne reakcje. Układ immunologiczny po kontakcie z alergenem zaczyna się bronić. Efektem jest pojawienie się różnych dolegliwości. Oczywiście odpowiedź alergiczna u każdego może przebiegać inaczej, jednak możemy wyróżnić kilka objawów, które pojawiają się u większości uczulonych osób.

Najbardziej znane objawy alergii to: cieknący katar, kichanie, kaszel, duszności oraz zaczerwienie oczu. Bardzo często występującą reakcją alergiczną jest wysypka – może być ona drobna, pojawiać się w jednym lub dwóch miejscach lub rozprzestrzeniać się niemal na całym ciele. Niekiedy na skórze może też pojawić się obrzęk. Zdarza się, że alergia objawia się wzdęciami oraz biegunką.

Niektórzy alergicy uskarżają się na uciążliwe bóle i zawroty głowy oraz ogólne poczucie osłabienia. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów, wzrasta drażliwość. Czasem osoba uczulona odczuwa lęki, ma ataki paniki.

Jednym z najniebezpieczniejszych symptomów alergii jest kołatanie serca, a także skoki ciśnienia. Jednak tym, co może nam najbardziej zaszkodzić jest wstrząs anafilaktyczny. Jest to szczególnie ciężka reakcja organizmu na jakiś czynnik drażniący. Wstrząs pojawia się szybko i jest krótkotrwały. Objawia się między innymi wysypką, opuchnięciem gardła i języka, trudnościami z oddychaniem, świstem krtaniowym, chrypką, kaszlem, bólem podczas przełykania, obniżeniem ciśnienia, zawałem mięśnia sercowego, a nawet zatrzymaniem akcji serca.

Co wywołuje alergię?
Przyczyną wystąpienia reakcji alergicznej jest kontakt z różnymi substancjami. Mogą to być pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt czy jakieś pokarmy, np. owoce czy warzywa. Nas interesują jednak alergeny wziewne, ponieważ to one tak bardzo utrudniają nam codzienne funkcjonowanie podczas wiosennych miesięcy.

Alergeny wziewne dzielimy na wewnątrzpochodne oraz zewnątrzpochodne. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. pleśń, sierść zwierząt oraz kurz domowy. Z kolei alergeny zewnątrzpochodne to zarodniki grzybów pleśniowych, a także pyłki chwastów, drzew czy traw.

Bardzo istotne jest to, by osoby uczulone wiedziały, kiedy pylą różne rośliny – niezbędny w tym przypadku jest kalendarz pyleń. Wiedza na ten temat jest szczególnie ważna, jeśli planujemy dłuższy wypoczynek i nie chcemy aby alergia zepsuła nam długo wyczekiwany, wymarzony urlop.

Jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki drzew liściastych, to przygotujmy się na przykre dolegliwości od połowy lutego aż do maja. Czerwiec i pierwsza połowa lipca to najgorszy czas dla osób mających alergię na pyłki traw. Z kolei od połowy sierpnia aż do początku października trzeba przygotować się na żmudną walkę z pyłkami różnych chwastów.

Mając taką wiedzę, możemy zaplanować sobie dzień tak, by mieć jak najmniejszy kontakt z czynnikami uczulającymi.

Dobrym rozwiązaniem aby pozbyć się alergii lub chociaż ograniczyć jej skutki jest również tzw. odczulanie, przeprowadzone pod kontrolą lekarza przed okresem pylenia.

Skip to content